Wraz z rosnącą popularnością stosowania systemów solarnych, a przede wszystkim fotowoltaiki wyłonił się podział na dwa główne sposoby wykorzystania pozyskanej energii. Przeczytaj o tym prostym podziale.

Systemy solarne off-grid

System off-grid nie jest połączony z siecią energetyczną, działa autonomicznie wykorzystując akumulatory do magazynowania energii. Często działa w oparciu o napięcie 12V lub 24V jednocześnie dając możliwość zastosowania przetwornicy, która dostarczać będzie prąd o napięciu 230V i parametrach takich jak płynących z sieci.

Możliwe wtedy staje się zasilanie wszelkich odbiorników domowych. Przy zastosowaniu systemu off-grid tracimy możliwość odsprzedania pozyskanej energii elektrycznej, a całość produkcji wykorzystujemy na własny użytek.

Systemy solarne on-grid

System on-grid fizycznie połączony jest z siecią energetyczną. dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy komfort korzystania z energii jak dotychczas. Dodatkowo korzystając z nadwyżki produkowanej przez system fotowoltaiczny energii, zmniejszamy rachunki za energię elektryczną.

W systemie takim energia wyprodukowana przez panele w pierwszej kolejności zużywana jest na potrzeby własne gospodarstwa domowego lub budynku firmy. Nadprodukcja odsprzedawana do sieci publicznej.

Główną zaletą systemu on-grid jest możliwość odsprzedaży nadprodukcji energii elektrycznej co wiąże się z dodatkowymi korzyściami finansowymi oraz szybszym zwrotem inwestycji w panele fotowoltaiczne.