Jeśli dotarłeś do tego artykułu to znaczy, że zamierzasz kupić nową walizkę/komplet walizek. Większość osób w takiej sytuacji idzie do sklepu i kupuje walizki które im się podobają i jedyne na czym się opiera ich decyzja to doradztwo sprzedawcy danego sklepu (danej marki). Nie zawsze ta opinia jest obiektywna. Może zdarzyć się, że sprzedawca będzie Ci chciał sprzedać to na czym najlepiej zarabia, czego ma dużo na stanach, co zalega mu na magazynie itp. Nie zawsze jego intencje będą szły w kierunku jak najlepszego obiektywnego doradztwa dla Ciebie.

Oto najważniejsze kryteria którymi należy się kierować przy wyborze walizki/ kompletu walizek:

Rozmiar walizki

Walizki podróżne – https://lorenbag.pl/walizki – występują w 3 rozmiarach. Walizka mała tzw. kabinówka (pojemność w granicach 30-40 litrów), walizka średnia (pojemność w granicach 60-80 litrów), walizka duża (pojemność w granicach 80-120 litrów). Pojawiają się coraz częściej walizki o rozmiarze bardzo duże których pojemność waha się w granicach 110-150 litrów.

Walizka którą kupisz musi być odpowiednich rozmiarów tak aby pomieściła cały Twój bagaż. Bardzo dobrą opcją jest możliwość powiększania pojemności walizki (występuje najczęściej przy walizkach miękkich) poprzez rozpięcie dodatkowego zamka poszerzającego jej grubość.

UWAGA: jeśli chcesz kupić małą walizkę tzw. kabinówke zwróć uwage aby jej rozmiar odpowiadał dopuszczalnym wymiarom bagażu podręcznego linii lotniczych z których zamierzasz korzystać. Nie wszystkie walizki małe mają dopuszczalne wymiary. Najlepiej kup walizkę której wymiar nie przekracza 55*40*20 (wysokość*szerokość*grubość). Wtedy zabierzesz ją do 99,9% linii na pokład samolotu.

Walizka twarda czy walizka miękka

Którą wybrać i czym się kierować? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Co w takim razie decyduje o wyborze twarda czy miękka?

Walizka miękka

Walizki miękkie wykonywane są najczęściej z dwóch materiałów: poliestru i nylonu lub mieszanek tych materiałów. Każdy z tych materiałów może występować również w różnych odmianach np poliester 600*600D, 600*300D i wiele innych. Generalne cechy Poliestru – wytrzymały, traci swoje walory estetyczne w czasie szybciej niż nylon, słaba odporność na przemakanie w stosunku do nylonu. Generalne cechy Nylonu – wytrzymały, bardziej estetyczny niż poliester, zdecydowanie lżejszy niż poliester dlatego walizki z nylonu zwykle będą lżejsze, odporniejszy na przemakanie niż poliester. Walizka miękka można wypełnić w 60-80% (pozostałe 20-40% zostawić na pamiątki i zakupy z podróży) i ze spokojem nadać na lotnisku do luku bagażowego w samolocie. Nawet jeśli ktoś na niej położy 5-8 innych walizek nic się jej nie stanie. Walizki miękkie mogą mieć opcję poszerzania co zwiększy ich pojemność o 10-20% próżno tego szukac w walizkach twardych. Do walizki miękkiej zawsze coś można jeszcze dołożyć nawet jak wydaje się nam, że jest już pełna.

Walizka twarda

Walizki twarde wykonywane są zwykle z takich materiałów jak: ABS, policarbon lub polipropylen. ABS (mieszanka tworzyw sztucznych) o sporej twardości i wytrzymałości na zarysowanie. Polikarbon (poliwęglan) to nowoczesny bardzo lekki materiał (mieszanka różnych tworzyw i polikarbonu ponieważ nigdy policarbon nie występuje w 100% samodzielnie) bardzo odporna na zginanie, uszkodzenia mechaniczne a nawet zwijanie. Polipropylen to najtrwalszy sztywny materiał od dawna wykorzystywany do produkcji walizek. Walizki twarde mają wewnętrzną strukturę błyszczącą, matową lub mają jakąś strukturę porowatą (wzorzystą). Najmniej trwała jest struktura błyszcząca na której najbardziej widać wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia. Struktura matowa a najbardziej porowata najmniej traci na walorach estetycznych w czasie bo nie widać na niej zarysowań a nawet i głębokich rys. Walizki twarde są zdecydowanie bardziej wytrzymałe (w większości) niż walizki miękkie. Walizki twarde muszą być wypełnione w 90-100 % aby można je było bezpiecznie nadać do luku bagażowego bez obaw o złamanie lub wygięcie ściany walizki. Walizka twarda nie „podda się” i nie wciśniesz do niej więcej niż wynika to z jej pojemności. Obecnie 70% sprzedawanych walizek to walizki twarde.

Walizka na 2 czy 4 kółkach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli chcesz kupić walizkę małą (tzw. kabinówkę) zdecydowanie polecamy walizkę na 2 kółkach. Walizka na 2 kółkach będzie tańsza, a 4 kółka w tej walizce nie zwiększą komfortu jej użytkowania. Jeśli chcesz kupić walizkę średnią lub dużą zdecydowanie polecamy walizki na 4 kółkach. Walizkę na 4 kółkach jesteś w stanie „prowadzić” nawet bez wyciągania rączki po prostu ją popychając. Łatwość i komfort prowadzenia takiej walizki jest zdecydowanie większa niż walizki na 2 kółkach. Mając 4 kółka zawsze możesz ciągnąć walizkę tak jakby miała 2 kółka. Należy zwrócić uwagę na jakość kółek ich rozmiar i materiał z którego są wykonane. Zwykle im kółka są większe tym lepiej się prowadzi walizkę po niezbyt płaskiej nawierzchni (np. chodniku). Najlepiej jeśli kółka są podwójne wtedy prowadzenie jest łatwiejsze. Same kółka najlepiej jeśli są wykonane z materiału z dodatkiem kauczuku wtedy nie porysujesz sobie podłogi w domu a prowadzenie walizki będzie bardziej komfortowe (cichsze i lżejsze).

Zamykanie i otwieranie

Obecnie najczęściej stosowane zamknięcia walizek to zamki. W walizkach twardych oprócz zamków występują jeszcze klamry lub tzw rama. Wszystkie te rozwiązania są dobre. Jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Japonii, krajów Ameryki Południowej, Azji walizka powinna być dodatkowo wyposażona w zamek TSA (Transportation Security Administration), który umożliwia bezinwazyjne otwarcie walizki przez służby celne danego kraju. Brak takiego zamka może skutkować zniszczeniem Twojego zamka (np. szyfrowego) jeśli służby będą chciały skontrolować właśnie Twoją walizkę.

Waga walizki

Jeśli chodzi o wagę to ma ona szczególne znaczenie dla ilości bagażu którą będziesz mógł zabrać ze sobą (zapakować do walizki). Zwykle linie lotnicze ograniczają ciężar bagażu na jedna osobe a za kazdy dodatkowy kilogram trzeba słono zapłacić (w granicach 5-20 Euro za kilogram!!) dlatego ważne jest aby wybrać jak najlżejszą walizkę. Może się okazać, że w przyszłości pozwoli Ci to uniknąć drakońskiej opłaty za bagaż.

Producenci prześcigają się w „odchudzaniu” walizek. Najlżejsze walizki duże ważą na poziomie 4,2-5 kg, średnie 3,2-4,0 kg, małe (kabinówki) 2,2-3,0 kg. Zwykle kolekcje bardzo lekkie mają swój wyróżnik już w nazwie walizki lub kolekcji Light, Super Light itp.

Funkcjonalność

Na funkcjonalność ma wpływ wiele czynników:

  • 2 czy 4 kółka ich wielkość, rodzaj, materiał z którego są wykonane
  • stelaż/wysuwana rączka – jej stabilność, rękojeść,
  • rodzaj zapięcia – zamek czy klamry
  • możliwość poszerzenia walizki (przy walizkach miękkich) – znacznie zwiększa to jej pojemność
  • materiał z którego są wykonane – wpływa nie tylko na ich trwałość ale na to czy będzie nam łatwo utrzymać walizkę w czystości zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz
  • wielkość dopasowana do potrzeb (ilość rzeczy które zamierzamy zabierać ze soba, bagażnik naszego samochodu)
  • ciężar walizki
  • dodatkowe kieszenie zewnętrzne (walizki miękkie), kieszenie na laptopa itp
  • wyposażenie wewnętrzne walizki – przegrody, kieszenie, zabezpieczenia bagażu

Kolor i design

Kolor walizki jest bardzo ważny, zwłaszcza na lotniskach przy odbiorze bagażu z taśmy bagażowej. Większość walizek jest w kolorach czarnych i granatowych.  Nie ułatwia to rozpoznania swojej walizki. Producenci wyszli naprzeciw w tym zakresie. Wybór kolorystyczny jest bardzo bogaty i można kupić walizki w bardzo ładnych a jednocześnie wyróżniających się kolorach: purpura, czerwień, ecru, zielenie, brązy, mozaiki kolorowe. Jest w czym wybierać i warto kupić walizkę wyróżniającą się zarówno kolorystycznie jak i stylowo.