Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną najczęściej pytają o opłacalność całości. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości – fotowoltaika finalnie pozwoli zaoszczędzić Ci naprawdę sporą sumę.

Instalacja fotowoltaiczna redukuje emisję dwutlenku węgla. 

Ilość CO2 stale maleje dzięki rozwiązaniom podobnym do fotowoltaiki. Domowa instalacja o mocy 5kWp redukuje emisję dwutlenku węgla nawet o 3 tony rocznie! W przypadku gazu ciężko operować ciężarem – łatwiej wyobrazić to sobie jako 68000 litrów!

Panele fotowoltaiczne produkowane są w warunkach niskoemisyjnych

Niemal wszystkie fabryki zajmujące się produkcją kryształów krzemu, które wykorzystywane są do fotowoltaiki, zasilane są przez panele słoneczne. Większość firm, które produkują komponenty, takie jak gotowe panele czy inwertery również wykorzystują OZE do produkcji energii niezbędnej w procesie produkcyjnym.

Mniejsza liczba kopciuchów

Fotowoltaika doskonale nadaje się nie tylko do czerpania energii elektrycznej przez dom czy firmę. Można jej produkować tak dużo, że bardziej opłacalne będzie zamontowanie pompy ciepła zamiast pieca węglowego czy gazowego.

Ładowanie samochodów elektrycznych

Fotowoltaika pozwala ładować samochód elektryczny w domowych warunkach. W efekcie możesz zredukować koszt przejechania kilometra praktycznie do zera. Elektryki może nie są tanie, ale posiadają wiele zalet, których auta spalinowe nie będą w stanie nigdy dostarczyć.

Ochrona cieplna

Instalacje fotowoltaiczne na dachu pochłaniają znaczną część energii cieplnej. W budynku wyposażonym we własną elektrownię słoneczną zdecydowanie łatwiej jest utrzymać komfortową temperaturę, szczególnie latem.

Estetyczne rozwiązanie

Panele fotowoltaiczne świetnie wpisują się w architekturę przy zadaszonych tarasach, wiatach samochodowych, ogrodach zimowych. Szczególnie dobrze wyglądają panele typu BIPV, choć ze względu na ceną są rzadziej spotykane.

Magazynowanie energii elektrycznej

Energia wyprodukowana latem może być wykorzystywana zarówno w pochmurne dni, jak i zimą czy w nocy.